Шуменски университет „Епископ Константин Преславски” ФАКУЛТЕТ ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
Издателство „Фабер”, 2009 В. Търново
Формат 60x84/16 Печатни коли 19,25
ISBN: 978-954-400-149-0
Книгата излиза с финансовото съдействие на Катедрата по журналистика и масови комуникации и Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет
==============================
Тази книга е плод на съвместно сътрудничество и работа върху един амбициозен проект. Неговото работно заглавие е „Паралитературата” и той има за цел да опише белите петна в българската литературна и културна картография. Тези текстове са излизали в по-ограничен обем в сборници, в електронни и печатни издания през изминалите две години. В книгата текстовете са разширени и доразработени. Персоналните авторови присъствия са, както следва:
• (Пара)литературният факт в терминологичния лабиринт. Албуми и лексикони (Яни Милчаков, Евдокия Борисова, Пламен Шуликов); • Поезия и парапоезия. Стихова норма и стихотворна психотичност (Пламен Шуликов, Евдокия Борисова, Яни Милчаков); • „Поезия за войници и слугини”. Поетика и рецепция на песнопойките в литературно-критическите размишления и в спомените на Боян Пенев. Еротичната поезия на Петко Славейков (Пламен Шуликов, Евдокия Борисова); • Парапоезия и соцканон. Песнопойки и комунистическа идеология през втората половина на 40-те години на ХХ век (Евдокия Борисова, Пламен Шуликов); • CAMERA OBSCURA и топлата медия „открита карта”. Опит за фото(факто)графиране на ежедневния артистизъм (Пламен Шуликов).
Изказваме сърдечни благодарности за предоставените материали и съдействието на: доц. д-р Денка Кръстева (Шумен) и Мария Николова (с. Славяново), Георги Георгиев (Добрич), доц. д-р Красимир Кунчев (Шумен); Елина Славчева (Варна), Елена Иванова (Нови пазар), Мария Танева (Стара Загора), Катя Петрова (Шумен).
От Авторите
==============================
Съдържание
Предговор. Когато литературата спре да охранява хоризонтите си, започват да я четат войници и слугини – 7
(Пара)литературният факт в терминологичния лабиринт. Албуми и лексикони – 21
Поезия и парапоезия. Стихова норма и стихотворна психотичност – 71
„Поезия за войници и слугини”. Поетика и рецепция на песнопойките в литературно-критическите размишления и в спомените на Боян Пенев. Еротичната поезия на Петко Славейков – 160
Парапоезия и соцканон. Песнопойки и комунистическа идеология през втората половина на 40-те години на ХХ век – 204
CAMERA OBSCURA и топлата медия „открита карта”. Опит за фото(факто)графиране на ежедневния артистизъм – 243