Катедрата по журналистика и масови комуникации има удоволствието да ви покани на поредното издание на Практико-приложния семинар по журналистика и ПР, което ще се състои на 30 март от 13.00 часа в 219 аудитория на Ректората на Шуменския университет.
Темата е "Професия външнополитически репортер". Гост-лектор е очарователното и смело лице на горещите новини зад граница на Българската Национална Телевизия, журналистката Тоня Димитрова.
Тоня Димитрова е завършила Шуменския университет, специалност Английска филология. Има повече от десетгодишен стаж в телевизията, като сферата на професионалните й интереси е международната политика. Публиката я познава от репортажите й от Киевския майдан, кореспонденциите и новините й от Бурса, Пекин, Брюксел и др. Тя отразяваше и коментираше активно посещението на американския държавен секретар Джон Кери в България. Вратите на събитието са отворени за всички, заповядайте със своите въпроси към Тоня Димитрова!
Шуменски университет "Епископ Константин Преславски" & Факултет по хуманитарни науки представят магистърската програма Балканистика
Завършилите специалността “Балканистика” могат да се реализират като: ■ балканист-филолог ■ преподавател по балкански литератури; ■ журналист и рекламист в балкански медии; ■ туроператор в сферата на туризма и бизнеса; ■ офис мениджър в търговска и туристическа компания; ■ музеен работник; ■ кореспондент в балканска медия и медиен критик по балкански въпроси; ■ научен работник, архивен специалист в балкански архиви; ■ изкуствовед в темата „Балкани”.
Висококвалифицирани преподаватели в областта на: ● Съвременни Балкани ● Балкански езици ● Балкански култури ● Балканска музика ● Балканско Кино ● Литератури ● Балкански медии ● Етнология ● Идентичности
Официалното откриване на Фотографското студио с постоянна галерия "1/7" на Катедрата по журналистика и масови комуникации се предвижда за 21 май, патронния празник на Шуменския университет. Събитието е насрочено за 11 часа, в сградата на Ректората, на 5 етаж. Вчера се проведе „генералната му репетиция”. Студенти от специалностите Журналистика и Връзки с обществеността и преподаватели от катедрата по журналистика се събраха почти импровизирано на глътка уиски и скромна почерпка да уважат третата самостоятелна изложба на своя любим преподавател – доцент Пламен Шуликов, който води курса по дисциплината Пресфотография в катедрата. Изложбата е озаглавена "На хубавия син... Лондон", и съдържа 50 художествени фотоизображения и колажи, запечатали красиви мигове от живота на коледния Лондон, 2013. Куратор си е самият автор, който се довери и на изискания вкус на своята млада колежка Десислава Иванова, която му помогна в подредбата на фотоплатната. Скъпи гости на събитието бяха професор Веселин Панайотов и професор Христо Трендафилов от катедрата по теория и история на литературата – ценители на визуалните изкуства и наши добри приятели. Те споделиха своите проникновени, критични и възторжени оценки за фотоплатната, а студентите моментално забелязаха изразителната им визия – и ги превърнаха във фотомодели.
Всъщност откриването на изложбата щеше да бъде доста по-рано, но съзнателно се позабави поради сбъдването на една отколешна мечта – новото учебно фотостудио на специалността. Конкретната му реализация се осъществи, благодарение на активните съвместни усилия (и ината) на ръководителя на катедрата доцент Юрий Проданов, на самия Пламен Шуликов и на известния в национален и международен мащаб шуменски фотограф Ивайло Сакелариев – ценен приятел и неформален участник в образователния процес на катедрата. Всички работят от месеци по проект на университета под надслов "Образованието в ШУ - в служба на бизнеса и знанието", а финансирането по закупуване на фотографска техника и оборудване бе любезно и навременно осигурено от университета с личната намеса на Ректорското ръководство и специално - професор Георги Колев.
След приключването на проекта работата в студиото ще продължи с рутинната фотографска дейност на студенти и преподаватели, която цели превръщането на идеята "1/7" (началото й реално ще бъде поставено на 21-ви) в постоянна експозиция на студентски и преподавателски фототворби. Те ще бъдат излагани в рамките на 7 дни на 5 етаж и ще бъдат периодично подменяни с нови. Така студентите ще имат възможност да се обучават, да бъдат оценявани, а творчеството им широко популяризирано, защото достъпът до фотоизображенията е абсолютно свободен. От есента на 2014 стартира и нова магистърска програма на Катедрата по журналистика - "Пресфотография и реклама", която вече е преподавателски и технически осигурена. Очакваме всички запалени по фотографското изкуство или амбицирани да се занимават професионално с реклама да се присъединят към академическия и артистичния ни екип!
С награда за научно творчество от ХV-тата национална конференция на Бургаския свободен университет (26 март, 2014 година) си тръгна докторантът от Катедрата по журналистика и масови комуникации Владимир Росенов Василев. Той се представи в направление Обществени комуникации (връзки с обществеността и журналистика), Психология, Социални дейности. Студенти и докторанти от университетите в страната представиха свои иновационни научни разработки в общо 11 тематични направления. Първата награда отнесоха студентите на УНСС – София. Сред наградените участници в направление Обществени комуникации са студенти, магистри и докторанти от БСУ, Пловдивския университет и Шуменския университет. Сред темите, заинтригували научното жури и публиката в Бургас бяха теми като: „Изкуството да имаш последователи: проекция на лидера на мнение в/ извън медиите” (на творчески студентски екип от УНСС); „Да построим, да разрушим, да прескочим стената – предизвикателствата пред едно студентско радиопредаване”; „ Проучване на нагласите на потребителите в социалните мрежи преди изборите за Европарламент” (на студенти и докторанти от БСУ); „Пазенето/разкриването/ на тайни и изричането на лъжи: Преценка за моралното развитие и отчитане на последиците от Аз-а” (авторката бе от Пловдивския университет). Темата на Владимир „Виралната реклама в интернет” привлече изключително вниманието със своята необследваност и убедителна практическа аргументация на автора, посветен в опита на интернет технологиите. Владимир Василев е докторант на доц. д-р Пламен Шуликов и двамата работят в областта на теорията на рекламата и иновациите в рекламната комуникация. Владимир е създател и модератор на сайта за литература и научно творчество към Факултета за хуманитарни науки – Литермедия.
"Митологеми "съдба" и "смърт" в епоса "Книгата за Деде Коркут"" Автор: Неврие Чуфадар Шумен 2013
Цитат • Резюме
В книгата се разглеждат митологемите "Съдба" и "Смърт" в епоса „Книгата на Деде Коркут”. Чрез система от структурообразуващи мотиви е представена времевата и пространствена структура на епоса, в която се разгръщат жизнените пътища на неговите герои. Представени са вижданията за съдбата и смъртта при огузите, за които са характерни както размити граници между живата и неживата природа, така и между живота и смъртта. Показано е, че съдбата и смъртта при огузите няма персонифициран характер. Първоначалните представи характерни за тенгризма, за добрата съдба се базират върху наличие или отсъствие на кут — жизнена сила. По-късните представи за добър живот, под влияние на исляма се свързват с изреченото и написаното слово. За картината на света на огузите е характерно отсъствие на персонифицирана съдба и смърт, но като техни актанти фигурират архетипните елементи — Вода, Дърво, Камък, Огън. Под влияние на исляма се формират представите за актант на смъртта, действащ по волята на Танръ-Аллах ангела на смъртта — архангел Азраил.
С любезното съдействие на Регионална Библиотека “Ст. Чилингиров”, гр. Шумен
На чаша кафе: презентации, разговори и размисли за Старата турска литература Заповядайте на 18 октомври 2013 г. от 10.00 часа в залата на Отдел “Изкуство” на ІІ етаж в Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров”
Институтът за балканистика с Център по тракология "Александър Фол" има удоволствието да ви покани на РАЗГОВОРИ ЗА ЛИТЕРАТУРАТА И ПОЛУОСТРОВА – 2013 г.
23 септември (понеделник), 17:00 часа Разговор с Онур Бехрамоглу и Гьонченур Ч.
8 октомври (вторник), 18:00 часа Разговор с Митко Новков
14 октомври (понеделник), 18:00 часа Разговор с Георги Господинов
Събитията ще се състоят в сградата на Института за балканистика с Център по тракология (ул. "Московска" 45).
Доц. д-р Йорданка Бибина, завеждащ секция в Института по Балканистика на БАН и наша колега от Катедрата по Турска филология, специалист по история на турската литература и преводач от турски език кани всички, изкушени от проблемите на балканските култури и поезията на среща с двама млади турски поети.